Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
Gorna belka
 
 

Wstęp

Czyli co właściwie znajduje się na tej podstronie.

W wyniku dość długich i zaciętych poszukiwań udało mi (Sauronowi przyp. Red) się trafić na trop osoby która by takim językiem jak Gaelic władała...

Ale od początku... dość dawno temu ;) na obszarach obecnej Szkocji, Irlandii czy Wali nim zakrólował na dobre język angielski władano czymś co ogólnie zwykło się teraz zwać Gaelic (choć częściej staro irlandzki lub np. szkocki). Obecnie język ten można usłyszeć głównie w utworach wykonywanych przez artystów czerpiących z muzyki folkowej tamtych obszarów oraz coraz rzadziej od rdzennej ludności wymienionych krajów. Najlepiej sprawa ma się w Irlandii gdzie tzw. Irish, jest nauczany w szkołach jako obowiązkowy przedmiot a sam język w dość ograniczonym zakresie ewoluował i wzbogacił się o nowe zwroty potrzebne we współczesnej komunikacji.
Zagłębiając się bardziej w historię, trzeba cofnąć się do czasów gdy cała wiedza i nauka skupiona była wyłącznie w kręgu druidów. Były to czasy niepiśmienne, gdy historie i doświadczenie przekazywano z mistrza na ucznia podczas tzw. nowicjatu trwającego czasem i kilkadziesiąt lat. Pierwotnie język Gaelic nie posiadał formy pisanej i praktycznie po dziś dzień jest to jedynie fonetyczny zapis wzorowany na piśmie ogamicznym druidów. Ci z kolei jako jedyni jego twórcy, sekrety słowotwórstwa zabrali na zawsze ze sobą wraz ze swym odejściem. Dlatego wszystkie wyrazy powstałe później, są jedynie zbitkami istniejących już słów i tak np. urządzenie którego teraz używasz w wolnym tłumaczeniu oznacza "myślącą skrzynkę".
Mówiąc o Gaelic nie sposób pominąć tematu wiary i bogów. Wprawdzie druidzi stworzyli odpowiednie słownictwo w celu opisywania całego ówczesnego panteonu, jednak chrystianizacja Irlandii sprawiła, że wszystkie znaczenia sprowadzają się obecnie do "jedynego boga". Można (tłumacząc ów język) odnieść mylne wrażenie jego wysokiej zależności od Boga gdyż wszystkie zwrotny grzecznościowe, powitania, prośby, przeprosiny etc. odwołują się do niego. Oczywiście w zamyśle autorów były to odniesienia do bóstw pogody, szczęścia, urodzaju itd. co warto mieć stale na uwadze.

Z miejsc w sieci związanych z językiem Gaelic, które warto odwiedzić polecam co następuje:

Sauron

Skoro wiemy już o czym mowa pora na krótki wstęp odnośnie samego "kursu". Książka jaka jest tutaj prezentowana, została napisana z myślą o ludziach nie mających styczności wcześniej z językiem i nie będących w stanie porozmawiać z drugą osobą.
Ogólnie nie tłumaczyłem wszystkiego na polski ze względów praktycznych (powstał by mały galimatias i dezinformacja) choć mój znajomy z Irlandii twierdzi, iż jest to język znacznie bardziej podobny do polskiego niż angielskiego.
Każda lekcja to kilka słówek i/lub zwrotów połączonych na końcu w dialog (nie koniecznie bardzo wyszukany). Wszystko jest czytane przez lektorów (na przemian kobieta i mężczyzna) w sposób dość luźno odpowiadający temu co widać na monitorze/papierze.
Teraz radzę przeczytać wstęp oryginalny (Wprowadzenie) i

Powodzenia !

Dalej >>


Valid HTML 4.0 Transitional

 
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka
Dolna belka